Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
Поділитись
08-01-2010 00:08    візитка
"Жар-птиця" та інші дива мистецької Кам’янщини

Дбайливо та зворушливо ставляться у Кам’янці до творчості своїх землків – художників. Без різниці, чи прожили вони увесь вік в містечку над Тясмином, живлячі натхнення історією краю  та мальовничими краєвидами його околиць . А чи успіх їх зазвучав у близьких чи далеких світах.  Маленька затишна картинна галерея історичного музею Кам’янського державного історико-культурного заповідника дає можливість митцям повертатися на батьківщину, а кам’янчанам – відчуття причетності до мистецького безмежжя. 

Одним з яскравих представників мистецької Кам’янщини є Макар Муха, заслужений майстер народної творчості.  Його роботи в стилі українського орнаменту експонувалися в Києві, Москві, галереях Франції, Чехії та Словаччини, Болгарії, Польщі, Канади. Вони прикрашають колекції багатьох вітчизняних музеїв.  40 робіт з понад 5000 створених Макаром Мухою, уродженцем Михайлівки, що неподалівк Кам’янки, збарігаються у фондах Кам’янського державного історико-культурного заповідника і представлені в експозиції його картинної галереї. 

Надзвичайним є життя художника.  Це той випадок, коли ні сирітіство, ні поневіряння, матеріальні нестатки не стають на заваді покликанню, непереборному бажанню привносити у буденність яскраві барви, збагачуючи її відтінками та вигадливими візерунками. Адже починав художник, розписуючи односельчанам у Михійлівці комини, віконниці, лиштви, винаходячи фарби з тутешніх глею, трав, квітів.  Вже перша виставка восени 1926 року привернула увагу до 20-річного художника. А в 1936-му Макар Муха став водночас і учнем і викладачем школи народних майстрів у Києві. У цей час він виготовив 15 різних за формою та розмром ваз з ліпним орнаментом. Найвідоміші з них "Паризька комуна", Завоювання Північного полюсу". Відомі гобелени за мотивами творів Т.Г. Шевченка "Де ті залізні стовпи?" та гобелен-портрет видатного поета.

Навесні 1946-го року Макар Муха отримав дозвіл на створення у Михайлівці школи народного декоративно-прикладного мистецтва, і вже в наступному, 1947-му з усіх кінців Київщини з’їхалися талановиті учні. Десятки чудових різьбярів по дереву, ткаль, вишивальниць, майстрів розпису та килимарства підготував художник.

Багато років прожив Макар Муха у Кам’янці. Мотиви рідного краю пройшли через усю його творчість. Кожна робота вражає різнобарв’ям квітів, невичерпною фантазією, приваблює бездоганною композицією. Художник ілюстрував твори Т.Г.Шевченка, І.С.Нечуя-Левицького, О.С.Пушкіна, П.І.Чайковського.

Найвідоміші його роботи – "Жар-птиця з червоним хвостом", "Жар-птиця", "Півонії", "Павич та метелик", "Півонії", ілюстрації до творів Т.Г.Шевченка "Лілея та королевий світ", "Садок вишневий коло хати". У 1979 році в Києві у видавництві "Веселка" вийшля книга Сергія Носаня "Пір’їна з крила жар-птиці".
І спочинок вічний художник знайшов біля джерел свого життя та натхнення, у рідній Михайлівці…

На знімку: роботи Макара Корнійовича Мухи, представлені у картинній галереї  історичного музею Кам’янського історико-культурного заповідника.

У матеріалі використаний текст статті книги "Місто на скелясних берегах Тясмину", присвяченої 360-річчю заснування Кам’янки. Книга видана у 2009 році  черкаським видавництвом "Вертикаль".08.01.2010         Оксана Колісник

Ще статті на темуНОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.