Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
Поділитись
22-01-2013 17:04    культурний простір
"Велетні Півдня" - тиха подія з перспективою

„Велетні Півдня” – це невелика, годинна за тривалістю, вистава, яку черкащанкам представили актори Кіровоградського драматичного театру імені Марка Кропивницького в рамках  Різдвяного фестивалю-2013. Ця подія, мабуть, була найтихішою з усіх, що відбулися протягом фестивального тижня, що розпочався традиційними "Джазовими вечорами", яким на завершення відлунювали співи "Різдвяної коляди". Та з-посеред всіх подій саме вона видається найцікавішою, бо в ній, як видається, причаїлися кілька інтригуючих ідей, з перспективами, які буде жаль втратити.

„Велетні Півдня” – це перша драматургічна спроба відомого продюсера і режисера Сергія Проскурні. Приводом для її появи стало довгоочікуване відкриття реконструйованого приміщення вже згаданого театру у Кіровограді. Твір, у підзаголовку якого зазначено: „документальна п’єса з життя корифеїв”,  вперше втілений на театральній сцені під час урочистостей з цього приводу. В його основі – тексти документів та мемуарів учасників і свідків творення феноменального явища, яким без перебільшення  була  співдружність та співпраця у 80-х роках 19 століття Марка Кропивницького, братів Тобілевичів ( Івана Карпенка-Карого, Миколи Садовського та Панаса Саксаганського) Марії Заньковецької, Марії Садовської та інших видатних українських діячів театральної сцени того часу. Цікаво, що незважаючи на величезний обсяг матеріалів про складне, насичене  і справді драматичне життя цих без перебільшення корифеїв сцени, яке ще й припало на часи великих світових збурень та переломів,  воно  майже не знаходило свого відображення у драматургії. Та і як вписати у обмежений (принаймні часом) формат театральної вистави шалений „коктейль” з  карколомного історичного контексту, високих патріотичних ідей, блискучих літературних обдарувань, неперевершеного артистизму, виразної самодостатності та амбітності, іноді дуже болісної, справжньої, як сказали б зараз, зірковості цих людей з усім тим принадним і суперечливим, що передбачає така зірковість? Тут матеріалу не на один серіал вистачило б!

Тим не менше автор п’єси запропонував глядачам зосередитися лише на кількох знакових моментах життя та діяльності Корифеїв та створеного ними театру, починаючи від його виникнення до тріумфальних гастролей в Санкт-Петербурзі 1886-87 років. Передовсім „Велетні Півдня” – це звернення до кіровоградців, які тепер і в майбутньому мали би відчувати причетність до великого явища та до земляків, які були його творцями. А ще і були  б озброєні могутньою аргументацією за особливий культурний статус свого міста та необхідність його підтримки та розвитку. 

Виразно промоційний (з огляду на привід появи) характер п’єси поставив досить нелегку задачу перед режисером постановником Євгеном Курманом. Та він усе ж разом із акторами театру зробив навдивовижу легке, жваве дійство, матеріалізувавши рядки мемуарних текстів не у забронзовілі монументи, як це часто буває, а у особистості, сповнені життєвої енергії, молодості, творчої спорідненості. Вся постановка дихає своєрідною студійністю - радістю пошуку  та відкриття нових можливостей у співтворчості.  Євген Курман створив образи людей, чия українськість тотожна елегантності та вишуканості, як і було насправді. А особливої вишуканості самій виставі додала участь відомого музичного колективу Кіровоградської муніципальної хорової капели під керуванням заслуженого діяча мистецтв України Юрія Любовича.

Але все ж після перегляду залишилося відчуття незавершеності. Можливо, через те, що ця невелика п’єса може розглядатися скоріше як начерк до значно більшої і вагомішої роботи, якщо, звісно, у автора, що віддає перевагу „швидким” проектам, вистачить наснаги та не втратиться інтерес до теми. Ризикну припустити, що і самі кіровоградці, зокрема й режисер вистави були би в цьому зацікавлені. Адже Євген Курман пластично позначив кілька цікавих змістових ліній, які в самій п’єсі розвитку не отримали. Зокрема така собі життєва дилема Івана Карпенка-Карого, що міг би зробити дуже успішну чиновну кар’єру, як багато хто із тих українців, з якими йому та іншим учасникам „Театру Корифеїв” довелося зустрічатися та спілкуватися в Петербурзі. Можливо привід, заради якого створювалася вистава та присвята кіровоградського театру Маркові Кропивницькому спонукала авторів дещо затінити інші постаті, які, втім, могли би бути представлені виразніше. Можливо, у новій версії „Велетнів Півдня”, якщо, звісно, така з’явиться, автори спробують створити разом із хоровим колективом призначений саме для цієї вистави, музичний супровід, аби хоровий спів зміг виявити весь потенціал емоційного впливу на глядача.

Та попри все, треба просто привітати кіровоградців з відродженням до життя театру. І порадіти, що творчі зв’язки між нашим та кіровоградським театрами – тривають. Адже колись саме з Кіровограду до Черкас приїхав чудовий режисер, багаторічний директор і художній керівник Черкаського академічного музично-драматичного театру імені Т.Г. Шевченка Алім Ситник (який, на жаль,  вже не з нами). А віднедавна Кіровоградський драматичний театр імені М.Кропивницького очолив черкащанин, Володимир Єфімов. І, можливо, що тема „Театру Корифеїв” може бути продовжена вже спільно.

Фото: Сергій Проскурня, автор п'єси, в.о. художнього керівника Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка; сцени з вистави, Володимир Єфімов на сцені разом із артистами тепер "свого" театру.22.01.2013         Оксана Колісник

Ще статті на темуНОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.