Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
Поділитись
21-05-2013 09:18    культурний простір
Філармонія. Бачення конкурсантки.

Перспективний план розвитку
Комунального закладу „Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради”
(плановий комплекс заходів на період 1 рік)

Концептуальні засади.
Філармонія в культурно-мистецькому та соціо-культурному просторі Черкащини, наявний стан та бачення в перспективі.

Комунальний заклад „Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради” (надалі – Філармонія) один з двох комунальних закладів – концертних організацій, діяльність яких дотується з обласного бюджету. Це – потужна, з давніми традиціями, досвідом і здобутками установа, на яку припадає переважна частка  обсягу концертного обслуговування мешканців обласного центру та районів області, яка є базовою для проведення переважного числа офіційних заходів із відзначення знаменних та пам’ятних дат, значних подій в житті держави та Черкащини. Філармонія має в своєму складі чотири мистецькі колективи, серед яких справжня візитівка Черкащини Черкаський академічний державний заслужений український народний хор, Ансамбль народної музики „Росава”, тріо „Вербена” (з часу заснування – тріо бандуристок, яке зараз працює в дещо зміненому форматі) і наймолодший за стажем роботи у Філармонії, але найактивніший в плані концертної діяльності колектив – Малий симфонічний оркестр. Окрім того, у Філармонії працюють ряд досвідчених солістів-вокалістів. Як про окремий напрямок роботи можна говорити про діяльність на базі Філармонії проекту „Дитяча філармонія”. Над створенням концертних програм працюють досвідчені режисери постановники, художники, працівники творчо-інженерних служб. Заходи з організації концертної діяльності забезпечує адміністративна група. Повсякденна діяльність філармонії забезпечується  технічним персоналом.

Філармонія має власний концертний зал на понад 700 місць, в якому проходять концерти колективів та солістів Філармонії, урочисті заходи обласного рівня, концерти гастролюючи колективів, заходи різноманітних установ та організацій.

Незважаючи на досить потужний творчий та матеріально-технічний потенціал Філармонії, існують ряд факторів, які обмежують можливості його ефективного використання, та перешкоджають посіданню належного йому місця в культурно-мистецькому просторі Черкащині та виконання своєї системоутворюючої функції в соціокультурному просторі регіону. Окрім загальної економічної ситуації, яка обмежує ресурси для діяльності та розвитку культурно-мистецької галузі, особливо напрямку так званих філармонічних жанрів, Філармонія має проблеми, притаманні власне закладу. Зокрема, проблеми матеріально-технічної бази: незавершеність робіт із реконструкції приміщення, юридична неузгодженість в питаннях власності на його частину („праве крило”). Внаслідок цього колективи Філармонії, щонайменше, не мають задовільних умов для проведення репетицій. Щонайбільше, власне діяльність закладу в обласному центрі може бути в будь-яким момент припинена контролюючими технічний стан приміщення організаціями. До проблем матеріально-технічної бази треба віднести і  нестачу та застарілість транспортних засобів, нестачу музичних інструментів тощо. 

До проблем творчого характеру можна віднести певну жанрову обмеженість у пропозиції Філармонії. Зокрема, Філармонія не пропонує слухачам традиційний для філармонічних установ і основоположний для музичного мистецтва України жанр академічного хорового виконавства. Також останнім часом Філармонія знизила зусилля із популяризації суто національного інструменті – бандури. У мистецькій пропозиції Філармонії практично повністю відсутнє естрадне мистецтво.

 Існують і проблеми організаційного характеру, які, в свою чергу, обмежують реалізацію потенціалу діяльності Філармонії, зокрема творчу та концертну активність  її мистецьких колективів. На жаль, проблеми Філармонії останніми роками мають тенденцію до ускладнення, авторитетність закладу знижується, що, зокрема ілюструють і Програми економічного і соціального розвитку Черкаської області і в яких Філармонії та Філармонічній діяльності не знаходиться місця. 

Аналіз показників діяльності закладу за три останніх роки засвідчує суттєве зниження в останні роки обсягів надходжень від основної діяльності, а також різке ослаблення концертної активності поза межами обласного центру.

Ця ситуація вже завдає суттєвих іміджевих втрат Черкащині, віддаленими ж її наслідками можуть бути сумніви у самодостатності Черкащини як регіону, який може забезпечити гармонійний розвиток своєї території та громади. Відповідно, що  розв’язання проблем, з якими стикається Філармонія, та її внутрішніх проблем не може бути лише клопотом колективу самої Філармонії, а має перебувати в полі зору найрізноманітніших структур, зацікавлених розвитком регіону, і – в обов’язковому порядку – в полі зору структур, відповідальних за такий розвиток.

Відповідно до сучасних поглядів на роль культури і мистецтва в суспільному житті, про їх значення в суспільних процесах, ролі в розбудові суспільного капіталу Філармонія бачиться як:

Культурно-мистецький заклад, який має системоутворюючий характер для культурно-мистецького та соціо-культурного простору Черкащини, це (разом із іншими провідними культурно-мистецькими закладами) основа мережі забезпечення якнайширшого доступу до мистецьких надбань мешканців Черкащини, це візитна картка творчого потенціалу області.

Місія Філармонії: Формування культурного простору Черкащини, створення можливостей доступу до високих надбань музичного мистецтва для всіх мешканців Черкащини, плекання національної музичної культури, мистецьке представництво Черкащини в Україні та в світі.

Цілі Філармонії:
Забезпечення умов  сталої діяльності закладу для реалізації своєї Місії;
Створення високоякісного мистецького продукту;
Розвиток професійного музичного виконавства, зокрема робота з творчою молоддю;
Активне залучення різноманітних категорій мешканців  Черкащини до спілкування з високими мистецькими досягненнями, зокрема й вітчизняним музичним надбанням; 
Формування іміджу Черкащини, як регіону з багатими мистецькими традиціями, спільнотою, яка гармонійно та динамічно розвивається.

Повний документ з плановим комплексом у текстовому форматі - ТУТ21.05.2013         Оксана Колісник

Ще статті на темуНОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.