Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
Поділитись
03-08-2010 23:48    культурний простір
«Старається гончарний круг, і глина тягнеться до рук…»

Історія Всеукраїнського молодіжного симпозіуму гончарного мистецтва у Чигирині по-троху добирається до свого першого «круглого» ювілею. А здобутки за ці роки ставлять його у ряд найпомітніших творчих подій в Україні. 8 років роботи – це власне десятки унікальних творів, що стали окрасою колекції Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», представлялися на найпрестижніших мистецьких заходах в Україні та за кордоном, це – творче зростання учасників – від студентів до визнаних майстрів з відповідними званнями та нагородами. 

А на самому початку , за словами голови Національної спілки майстрів народного мистецтва України Євгена Шевченка, значно менше було віри в успіх і дуже багато скепсису. Не так щоб з приводу самого творчого спілкування і спільної роботи молодих гончарів та ідеї популяризації традиціного гончарства, як з приводу обраного місця: «Бо ж було зроблене все, щоб пам’ять про Чигирин як осердя культури, не кажучи вже про його столичний досвід – була стерта». Тим не менше і Національній спілці, і Національному історико-культурному заповіднику «Чигирин» – ініціаторам симпозіуму – вдалося переконати мистецьку громадськість на користь саме Чигирина перед традиційними на той час осередками народного мистецтва, такими як Опішня чи Косів. 

За ці роки симпозіум дав дорогу до мистецьких досягнень цілій плеяді майстрів, в активі яких найпрестижніші нагороди на міжнародних конкурсах та фестивалях, поклав початок творчому спілкуванню художників з різних регіонів України, а відтак і творчому взаємозбагаченню. І навіть народженню нових гончарівських династій. Адже вже діти перших учасників симпозіуму сідають з батьками до гончарного круга. Мирон, син Юрія Нечая з Кременчука, вже представив свої роботи поруч із батьковими, і перші глиняні пташечки виліпили рученята 4-річного Миколки Тодорчука – сина Ярослави Спасьонової та Сергія Тодорчука. За цей час у Чигирині руками самих учасників симпозіуму створювалася і виробнича база з робочими місцями для майстрів та печами для випалювання виробів. 

Темою цьогорічного симпозіуму був український національний сувенір. Півмісяця над ідеями сувенірів працювали молоді гончарі з Черкащини, Одеси, Полтавщини, Києва та Київщини, Запоріжжя та інших куточків України. За словами Євгена Шевченка, перед українськими майстрами в цьому напрямку зараз дуже важке завдання, адже «виробництво національних сувенірів практично знищене, народні промисли – розбазарені, лише поодинокі майстри займаються виготовленням сувенірних виробів.» Ця ситуація цілком відбита полицями магазинів, де дуже довго доводиться шукати щось українське з-поміж чужої, китайської переважно, продукції. Чи вдасться вітчизняним майстрам скласти помітну конкуренцію навалі закордонної «сувенірки»? Напевно це залежить не тільки від майстрів, а й від загального настрою на різних щаблях влади щодо збереження української традиції і взагалі щодо української культури. За словами директора Фонду сприяння збереженню та розвитку української традиційної культури «Мальва» (Київ) Ольги Сахно, «майстрові треба створювати умови, треба шукати нових майстрів, давати можливість їм представити свою творчість та підтримати розвиток. Треба підтримувати духовну тяглість поколінь. Варто підтримувати також і бажання допомагати митцям, озвучуючи імена та суми внесків благодійників для проведення різноманітних заходів та розвитку проектів. Меценацтво має стати модним». 

Та поки з політикою щодо меценатства, культури взагалі та підтримкою мистецької творчості справи в Україні досить туманні, попри ряд президентських указів та урядових постанов, часу на вирішення завдання «недорогого і недешевого», за словами Євгена Шевченка, українського сувеніру, залишається все менше. Адже всього лише 2 роки до найбільшої з туристичних подій в Україні – чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Того ж року має відбутися і ювілейний, Х Всеукораїнський молодіжний симпозіум гончарів «Чигирин». 



На фото: 
Роботи учасників симпозіуму;
Сергій та Миколка Тодорчуки отримують відзнаку від директора фонду «Мальва» Ольги Сахно; 
Євген Шевченко, голова Національної спілки народних майстрів України; 
Учасник симпозіуму,  Сергій Радько з Межирічів Канівського району, один з провідних майстрів Черкащини, біля печі для випалювання виробів і ще роботи гончарів 


(Заголовок з вірша Тетяни Коломієць. Прим. авт.)



03.08.2010         Оксана Колісник

Ще статті на тему



НОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.