Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
Поділитись
15-02-2011 20:07    де дзвони дзвонять...
Свято-Онуфріївський чоловічий монастир, село Чубівка

В ХVI-XVIII ст. на території сучасної Черкащини було близько 30 православних монастирів. Онуфріївська Жаботинська обитель у селі Чубівка Думанецької сільської ради Черкаського району однією з перших почала відроджуватися у нові часи. Нані вона є пам’яткою державного значення.
Розташований на відстані 1.8 км на схід від центру  Чубівки, в урочищі Вітряна Гора, біля річки Жаботинки, монастир носить ім’я одного з найпоширеніших святих, «пустельника» Преподобного Онуфрія Великого.

Жаботинський чоловічий монастир існував ще з давніх давен, хоча точна дата заснування монастиря невідома. Найбільш рання достовірна інформація про нього належить до 1706 року, коли Київський митрополит Варлаам Ясинський просив заступництва монастирю у гетьмана Івана Мазепи, а у 1752 році обитель була відновлена Чигиринським старостою Яном Яблоновським. Однак деякі архівні матеріали монастиря свідчать про існування обителі більш, як 600 років. З 1786 року – заштатний, з 1904 року – чоловічий монастир гуртожитного типу. 

В обителі було два храми. Головний дерев'яний трьохпрестольний соборний храм на честь Успіня Богоматері з двома приділами – Святитетя Миколая та Святої великомучениці Варвари. Він побудований  при ігумені Єфремі Биковському у 1758 році і відновлений ігуменом Мельхиседеком Шаховським іконним розписом у 1798 році.
А ось Онуфріївська церква, яка була зведена у 1810 році, стоїть і нині. Вона перебуває у чудовому стані і є трьохпрестольною. Центральний престол – на честь Онуфрія Великого, по один бік якого розміщена церква Покрови Божої Матері з чудовими фресками, що дивом збереглися з давніх часів, та Серафима Саровського.
В обителі перебувають місцевочтимі ікони Успіня Богоматері й преподобного Онуфрія Великого (1711 р.).

Джерела підтверджують, що у 1824 році в монастирі бував малий Тарас Шевченко, який приїздив сюди і дорослим, у 40-х роках 19 століття.

До 1917 р. територія монастиря розширилась до 3-х десятин. Монастирю також належав цегляний завод, що виготовляв цеглу з барельєфними літерами «О» та «М» - Онуфріївський монастир.
У 1928 році монастир було закрито. Рік по тому розібрали Успенську церкву.

У 1944 р. монастир знову став діючим. Тут жили черниці з Мотронинського монастиря. Та через відсутність коштів і неспроможність прожити черниць переселили до Лебединського монастиря в 1949 р.
Понад двадцять років це місце стояло цілковитою пусткою, а споруди нищились місцевими жителями. Тільки у 1972 р. Онуфріївську церкву було обстежено і визначено, як руїну. Тривалий час храм використовувався, як господарська будівля місцевого господарства, зерносклад.
Напівзруйнований Онуфріївський храм повернули віруючим у 1990 році. Монастир знову відкрито 29 грудня 1993 року.

Активна реставрація храму та відновлення монастиря почалась у 1995 р. завдяки ігумену Єразму, направленому сюди з Києво-Печерського монастиря настоятелем. У 2002 р. він отримав сан архімандрита.
На території монастиря є підземна церква Святителя Миколая та печери, давнє кладовище. Печери протягом 1996 – 2000 р. були ретельно вичищені від намитого і наносного ґрунту та досліджені черкаськими археологами. Загальна довжина сягає 70,5 м.
У наші дні будуються келії, готель для приїжджих на 16 місць, закладено фундамент під 2-поверховий братський корпус. Тут планують укріпити підземні ходи цегляною кладкою, звести дзвіницю.
До монастиря частково повернулися земельні угіддя, ведеться господарство. Жителі святої обителі не лише обробляють чималий город, а й традиційно доглядають пасіку, 4 корови, телицю, кози кури. Нещодавно оновили монастирський сад, де висадили понад 200 молодих саджанців.

Парафія у монастирської церкви невелика. Більшість учасників богослужінь – люди приїжджі, здебільшого з Черкас, яких приваблює благодатне місце та намоленість святині. Після служби відвідувачам храму пропонують монастирську трапезу, яка готується, як правило, на 60 осіб.

Свято-Онуфріївський монастир овіяний багатьма легендами, описаними в художній та історичній літературі. Найбільш поширена з них – про існування підземного переходу між Онуфріївським та Мотронинським монастирями, який слугував для порятунку від грабіжників у неспокійні часи та котрим нібито користувалися холодноярці.
Отець Єразм гаряче заперечує достовірність таких переказів і запевняє, що монахи не могли копати підземний хід до жіночого монастиря. Крім того, складний рельєф та велика відстань між ними спонукають з сумом погодитися: підземний хід між монастирями - лише романтична легенда.

Матеріал наданий редакцією газети "Сільські обрії"



15.02.2011         Тетяна Калиновська

Ще статті на тему



НОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.