Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
новини, оголошення
09-06-2010 00:03
Федір Моргун: двічі перший
10 червня о 14.30 Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка запрошує відзначити 100 річчя від дня народження першого відповідального секретаря Черкаської обласної організації Спілки письменників, першого Лауреата премії імені Василя Симоненка, поета і перекладача Федора Моргуна. 

Говорив мій дід, мов слова збирав, 
Потім кожне гранив і просвічував, 
Щоб ясніло воно зблиском росяних трав, 
Пилом злої душі не засмічених. 
І від слова його непохопливого, 
Як від хлюпу води джерельної, 
Аж до млості дух перехоплювало… 

Федір Моргун 

Достеменно так можна охарактеризувати роботу над Словом і самого Федора Моргуна – поета, перекладача, 100-річчя від дня народження якого Черкащина відзначає цими днями. Народився Федір Овксентійович 10 червня 1910 року у селі Ярославець на Сумщині. Як поет формувався у 30-х роках на Донбасі. Напередодні війни закінчив Московський літературний інститут ім. О.М. Горького. По закінченні Великої Вітчизняної війни впродовж 27 років (1945-1972 рр.) жив і працював у Казахстані. Був редактором журналу «Советский Казахстан», секретарем правління спілки письменників Казахстану. Опублікував російськомовні поетичні збірки «Славлю труд», «Снег тает», «Память», «Белые облака», «Свет земли» та інші. Перекладав книги казахських авторів російською мовою. У 1972 році Федір Овксентійович повернувся до України. Жив та працював у Черкасах. Був першим відповідальним секретарем обласної письменницької організації. У цей період вийшли поетичні збірки Федора Моргуна українською мовою «Посміхнися земле, мені», «Силуети», «Довіра» та російською – «Родс- тво», «Стихотворения», а у 1980 році – двомовна книга вибраного «Час віддарунку». Твори письменника друкувалися у поетичних збірниках «Поезія», «Дніпрові зорі», «З висоти поля». Більшість віршів Федора Овксентійовича – це ліричні твори, у яких оспівуються славні сторінки історії українського народу, його минуле і сьогодення, краса рідної землі, яку автор сприймає ніби живу: 

Земля тужавіє від сонця і вітру, 
Радіє і мліє, степліла, розкута. 
Здалось – припаду і одразу повірю, 
Що можна стук серця земного почути… 

А головний ліричний герой – Людина – творець: 

… Старіють сталь і залізобетон.
Та не вони диктують темп і тон, 
А ми – і реалісти, і романтики, 
Бо в наших душах, Часу камертон 

Є у доробку поета і твори, присвячені Черкащині – «Вночі на Тарасовій горі», «Холодний Яр», «Дуб Залізняка», «Мій край», «Черкаси мої…» та інші: 

Усе навкруг – то пісня та історія: 
Мотронин монастир, Холодний Яр, 
І хутір Буда, й ліс на всі чотири сторони, 
І дуб у нім – історик і пісняр… 

У 1986 році за збірки поезій «Довіра», «Зимові яблука», «Усміхнися, земле, мені» Федору Моргуну було присуджено обласну літературно-мистецьку премію імені В. Симоненка. Готуючись до 100-літнього ювілею Федора Овксентійовича наша, обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка, підготувала персональний біобібліографічний список «Перший Симоненківський лауреат». А у відділі читальних залів розгорнуто книжково-ілюстративну виставку-вшанування «Грані і ограненості творчості Федора Моргуна», на якій представлені поетичні збірки поета із фондів нашої бібліотеки, а також матеріали із яких читачі зможуть ознайомитися з його біографією та творчим доробком. 

Запрошуємо усіх шанувальників творчості поета завітати до бібліотеки імені Василя Симоненка 10 червня 2010 року на зустріч до 100-річного ювілею Федора Моргуна. Початок о 14.30.

08.06.2010         nk

НОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.