Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
новини, події
01-07-2012 12:08
"Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого


Те, що впродовж 20 років робить у мистецтві Ярослав Гладкий, фахівці вважають унікальним. Відкривши для себе одного разу гравюру, як жанр і можливість відтворення шедеврів світового образотворчого мистецтва, він перетворив один її різновидів – дереворит – на самодостатній мистецький напрямок, створивши унікальну техніку різьблення, яку й досі, не зважаючи на очевидний результат, багато хто вважає неможливою, принаймні у застосування для деревини. Унікальними є й розміри робіт. Адже з найдавніших часів майстри гравіювання були скоріше мініатюристами, роботи ж Ярослава Гладкого сягають монументальних розмірів. Не менше дивує і  час, який він присвячував їх створенню – це, щонайменше, місяці, а то й роки для одного твору. Для того, щоб народилася ікона Іоана Златоустого, знадобилося понад 7 років.

Прихід Ярослава Гладкого до мистецтва обумовлений цілим рядом закономірностей і однією щасливою випадковістю. За фахом – інженер-геодезист, випускник Львівської політехніки, свою трудову стежку розпочав співробітником знаменитої Пулковської обсерваторії, орієнтуючись сам і орієнтуючи по зорях різноманітні проекти, пов’язані з обороною. За кілька років він побував у найдальших закутках Заполяр’я, потім випробовував нове обладнання на великих висотах Приельбрусся, проходив співбесіду для участі в антарктичній експедиції... Але замість Південного полюсу виїхав до Львівщини, до батьків, які за віком потребували уваги. Від зірок поглядом заглибився у земні надра, працюючи на шахтах Червонограду та Волинського басейну. Отримав нову, хоч і дотичну до геодезії спеціальність – маркшейдера. У той час вперше побував у Києві – дружина умовила – і відвідав Державний музей Шевченка. Там побачив гравюри поета  - офорти з творів Рембрандта і відчув непереборне бажання самому спробувати робити щось подібне. До роботи по дереву прийшов не одразу – були спроби гравіювання на міді, ліногравюри. Але, чи то сама технологія, пов’язана з використанням хімічних, їдких речовин, штучність використовуваних матеріалів, спонукала приглянутися до дерева. Зрештою, ті твори, які задумував Ярослав Гладкий, на відміну від традиційної гравюри, не мали використовуватися для тиражування відбитків. Відповідно, і зображення мало бути, так би мовити, позитивним, реальним, а не негативним.

Для роботи майстер використовує переважно липові дошки, спеціально висушені і зрощені до необхідних розмірів у виробничих умовах, рідше матеріалом слугує деревина української берези, іноді – сосни. Робота починається з того, що дошка фарбується в чорний колір, потім наноситься малюнок, який вкривається лаком. І тільки після цього починається власне різьблення. Зрозуміло, що за таких умов однісінька хиба, найменший невірний рух може звести нанівець всю роботу. Втім, за словами Ярослава Гладкого, жодного такого випадку в його практиці не було.

Великою мірою щасливою обставиною для творчості пана Ярослава було те, що ця творчість не була джерелом заробітку – він кілька років працював на золотих копальнях Красноярського краю, займаючись різьбленням під час відпочинку вдома, на Львівщині. Не було й таким чином необхідності продавати готові роботи. Тобто те, що робить Ярослав Гладкий є творчістю в самому високому сенсі цього слова. І теми, які обирає майстер, завжди вважалися найвідповідальнішими для митців – репродукції творів видатних художників, сюжетні портрети видатних людей, відтворення канонічних ікон. 

Можливо саме так озиваються мистецькі гени роду? Адже прадід майстра Теодозій Гладкий був живописцем італійської школи і автором розписів в цілому ряді храмів Львівщини. А от гени козацькі привели Ярослава Гладкого з Львівщини на Черкащину. Адже одним з його предків є Матвій Гладкий, сучасник Богдана Хмельницького і його опонент в питаннях українсько-польських стосунків, Йосип Гладкий, останній кошовий Задунайської січі. Історію  роду пану Ярославу розповів його батько, який прожив більше ста років. На його думку, їхнє родове коріння саме на землі Лівобережної Черкащини. То ж віднедавна подружжя Ярослав та Світлана Гладкі стали мешканцями давнього козацького села Вереміївка, до якого вони якось приїхали на запрошення Володимира Недяка,  засновника місцевого музейного комплексу      «Козацькі землі України» , і потрапили в полон розкішної природи Придніпров’я.

Маючи численних прихильників, надзвичайно схвальні оцінки провідних мистецтвознавців, чималий досвід виставок на Львівщині, у Києві, Ярослав Гладкий вперше представляє свою творчість черкащанам, у яких нагода не тільки поринути у світ чудових образів, а й перейнятися енергетикою творчості, яка здатна позбавляти буденність сірості і надавати сенсу кожній прожитій миті.На фото: Майстер та робота, якій він присвятив 7 років - ікона Сятого Іоана Златоустого; "Поезія кохання"; Погляд Богородиці: гра світла в різьблених штрихах - фрагмент Ікони Матері Божої Кристопільської; "Мцирі" ; з дружиною Світланою, онуком Сашком у виставковому залі музею поруч із автопортретом у 14-річному віці.

01.07.2012         nk

НОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.