Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
новини, події
13-09-2012 16:02
Голандці співали українцям українські пісні

Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

На початку вечора коротку історію створення хору імені Миколи Віталійовича Лисенка в Утрехті та великої інтересу до українського хорового мистецтва в Голандії розповів Володимир Луців, бандурист, співак, уродженець Івано-Франківщини, якого воєнні події 2-ї Світової  занесли до Великої Британії. Він згадав триумфальний виступ в Амстердамі Української республіканської капели під управлінням Олександра Кошиця у 1921-му, який пробудив надзичайну цікавість до культури народу, з яким у голандців — мандрівників, картографів, істориків, торгівців ­ вже були давні і міцні зв'язки. Інший, старший за віком,  земляк пана Луціва, народжений у місті Долина Мирослав Антонович, співак, хоровий диригент та музикознавець, випускник та професор факультету музикознавства Утрехтського університету в 1951 році створив діючий і понині чоловічий  Візантійський хор, до складу якого увійшли  голандці, які зацікавилися передовсім українською духовною музикою  та її народнопісенними джерелами. Перші співаки того хору навіть перейшли до віросповідання за Східним обрядом під впливом зустрічей з Митрополитом Андрієм Шептицьким, який відвідав в той час Нідерланди.

Хор і мені Миколи Віталійовича Лисенка  — мішаний —­ був створений у 1996 році також за ініціативою Мирослава Антоновича, він же був першим його диригентом. Після його відходу у Вічність у 2006-му році хор продовжує виступати під керуванням інших диригентів, зокрема зараз за диригентським пультом випускниця Московської консерваторії Анна Азєрнікова.  У складі хору зараз 40 співаків та співачок, з-поміж яких лише один має українське коріння. Вони не знають української мови, заучуючи слова з латинської транскрипції.  Та під час виконання складається  враження цілковитого розуміння тексту і смислу виконуваних творів, характеру та природності інтонації. Це колектив високої культури виконання, незважаючи на те, що більшість його учасників не мають музичного фаху і на те, що переважно це вже немолоді люди.  Для них спів у цьому хорі — хобі, до якого вони докладають не тільки чималих зусиль, а й власні гроші. Так, своєю концертною діяльністю вони зібрали кошти на придбання  мікроавтобусу для організації, що опікується дітьми-сиротами у Львові, постійно допомагають забезпечувати апаратурою та музичними інструментами музичну школу в Долині, яка носить ім'я Мирослава Антоновича. До України вони також прилетіли за власні кошти, а супровід їхньої подорожі від Львова — Долини до Вінниці через Черкаси і далі  — до Кривого Рогу та Донецька , взяло Посольство Королівства Нідерландів в Україні. Міста, що їх приймають — є членами Асоціації “Енергоефективні міста України”, яку очолює міський голова Долини Володимир Гаразд. У Черкасах він подякував своїм колегам —  міським головам та директорові Донецього національного театру опери та балету, видатному танцівникові Вадимові Писарєву за допомогу в організації гастролей.

У Черкасах хор імені М.В.Лисенка виконав  твори Михайла Вербицького, Артемія Веделя, Кирила Стеценка, Андрія Гнатишина, Філарета Колесси, Миколи Леонтовича, Остапа Нижанківського і, звісно, Миколи Лисенка. Беззаперечний успіх співаків розділив ще один яскравий представник Прикарпаття та міста Долини — цимбаліст, лауреат численних міжнародних конкурсів,  Михайло Захарія.

 

 

На знімках: Володимир Луців; Михайло Захарія;
Відео: українська народна пісня в обробці Миколи Лисенка “Ой,  летіла горлиця через сад”

13.09.2012         nk

НОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.