Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
Поділитись
22-03-2009 21:47    візитка
Над хвилями Балтики - бандури передзвін
 195-ту річницю від Дня народження Тараса Шевченка  Конгрес українців в Естонії відзначала вечорами, які відбувалися по всій Естонії. Участь у святкуваннях взяли й гості з України – дует бандуристок "Роксолана", яких запросили директор громадської організації Центр гумантарного, культурного та економічного співробітництва "Україна-Балтія" Лідія Вернигор та Голова Конгресу українців в Естонії Віра Коник. Одна із учасниць дуету – черкащанка, Саміра Гандаєва. 

Саміра тільки-но повернулася додому. Про поїздку розповідає з величезним захопленням:
– Нас приймали дуже гарно! Такі оплески!.. Ви знаєте, такі одностайні, нескінченні, що ми просто не могли піти зі сцени! Шевченка естонські українці дуже люблять, знають, вірші читають і діти й дорослі. 

Саміра Гантаєва з подругою та колегою по дуету “Роксолана” мають досить широку гастрольну “географію” –Польща, Латвія, Литва. У Естонії дівчата були вже вдруге: перший раз – під час зустрічі президентів наших країн у 2006-му. А в Німеччині Саміра ледве не залишилася:
– Німцям так сподобалася бандура – вони все з арфою її порівнювали – що почалися розмови про відкриття дитячої бандурної школи. Були ідеї робити маленькі такі бандури, саме для дітей, – розповідає Саміра, – вони пропонували мені залишитися викладати...
А на питання: “Чому ж не залишилася?”, Саміра голосно сміється: “Бо не можу без нашого “Живчика”!” І замріяно серйознішає:
– Я дуже люблю Черкаси! Як тільки “маршрутка” виїжджає на дамбу і вдалині з’являються контури міста – так радію! Тут я почуваюся найкраще, найзатишніше.
У Черкасах Саміра зробила перші кроки до професійного зростання, спочатку у  Дитячій школі мистецтв, потім у Черкаському державному музичнму училищі імені С.С.Гулака-Артемовського під керівництвом чудового педагога, Любові Бридько, людини, яка розуміє не тільки технічні тонкощі бандурного виконавства, а й істинну душу цього символічного для України інструменту. Саміра, як, зрештою, й інші учні Любові Федорівни, вже маючи чималий досвід самостійної роботи, концертних виступів, приходить до своєї наставниці за порадами, допомогою, домагаючись все досконалішого власного суголосся з інструментом:
 – Я випадково почала навчатися грі саме на бандурі. Пішла до школи мистецтв слідом за дівчинкою, яка жила в нашому дворі. Але інструмент мені одразу сподобався, бо з ним можна співати. Мені якось сказала Ніна Матвієнко, що дуже гарно мати такий інструмент, який допомагає, збагачує можливості співачки, робить її незалежною, позбавляє необхідності шукати акомпаніатора, концертмейстера чи оркестр. 
 Саміра вважає, що бандура розкрила далеко не всі свої можливості, хоча й використовується нині і як джазовий інструмент, навіть є спроби пристосувати її до рокових композицій. Розповідає, про колишнього продюсера, яка замислювалася над проектом такого собі “бандурного” ді-джея, але побоялася фінансового ризику...
Для артиста фактор фінансів, організації роботи зараз надзвичайно важливий – від ринкових стосунків не сховатися. Це Саміра чудово розуміє і збирається пробувати чебе у менеджменті. Вона, за власним зізнанням, дуже любить щось організовувати, придумувати сценарії і:
– Я думаю, що допомогти артисту донести своє мистецтво до слухачів може тільки менеджер, який сам є чи був артистом. Інша людина просто не зможе зрозуміти, як працювати з музикантами, артистами, – говорить Саміра, – я це відчула на собі і готова допомагати іншим. Мені дуже подобається, що культурно-мистецьке життя у Черкасах пожвавішало, що люди повертаються до концертних залів філармонії, театру. Мені здається, що Черкаси, Черкащина потребують молодих, зацікавлених людей, як зможуть додати культурному процесу ще більше енергії, пришвидшити його. У мене стільки всяких ідей!

Матеріал був надрукований у спеціальному випуску "культура, мистецтво, туризм Черкащини" журналу "Ритм України".

Інші матеріали цього видання:
Інтерв'ю з начальником управління і культури Черкаської облдержадміністрації Лідією Нікітенко
Культура і мистецтво Черкащини мовою цифр
"Олесь Павлютін: "Театр - мистецтво розкішне" - міркування про сучасний театральний простір актора й режисера Черкаського академічного театру імені Т.Г.Шевченка.
"Третій вимір булого аркуша" - художниця, майстер паперової пластики, педагог Ася Гонца



22.03.2009         Оксана Колісник

Ще статті на тему



НОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.