Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
Поділитись
13-02-2011 20:08    історичне
Володимир Сосюра у Мошнах

Володимир Сосюра любив розповідати черкаським журналістам про свої поїздки до Мошен.
"В сосновому бору жив наш родич Микола Уваров", – ділився спогадами Володимир Сосюра, який певний час перебував у опалі, і відвідини Черкас були нагодою і відпочити, і щось надрукувати, щоб мати якийсь заробіток.

Коли в наші дні ми розповідали про перебування в Мошнах славетного лірика, багато хто надто скептично ставився до цього. Мовляв, де папірець з мокрою печаткою? Звісно, такого папірця ми не мали. Але ось у повному десятитомному зібранні творів Володимир Сосюра детально описує свій шлях у Мошни:
"…Пухка й срібна зима в холоді багряних зорь і далекого сонця рипіла на вулицях Третьої роти, коли ми з батьком їхали шукати щастя на Полтавщину. Недалеко від Черкас, біля містечка Мошни, жив наш родич Микола Уваров". 

У своїх спогадах, автобіографіях Сосюра неодноразово наголошує на непосидющій вдачі свого батька – Миколи Володимировича, вихідця із селян з штейгерською освітою. Ким він тільки не працював – креслярем, вчителем, сільським адвокатом, шахтарем. Об’їздив майже всі рудники Донбасу. Мати Антоніна Дмитрівна, за походженням сербка, в юності працювала на Луганському патронному заводі. До неї залицялися сини заможних луганчан, а вона закохалася у свого Миколу, народила восьмеро дітлахів: трьох хлопчиків і п’ятьох дівчаток. Часто її сестра, що жила під Черкасами, запрошувала їх до себе. Мовляв, поживете, як люди. Але сім’ю міцно тримав Донбас. Терикони. Пропахлий полином і чебрецем степ. 

Отож, коли підріс Володимир, батько вирішив податися до Дніпра, щастя пошукати. А оскільки у кишенях гуляв вітер, їхали зайцями. У Золотоноші їх спіймали і висадили.
"Була ніч. Стомлений батько ліг і заснув біля станційного буфету, прямо на паркеті. До нього підійшов жандармський офіцер і носком блискучого чобота вдарив у бік:
– Вставай!
Батько встав. Лице його налилося кров’ю від несподіваної образи.
– Вы должны вежливо сказать, что здесь спать нельзя.
І марно йому офіціант злякано шепотів на вухо, що "он тебя засадит в тюрьму", батько не звертав на це уваги і так одчитав жандарма, що той почав вибачатись, купив нам квиток до Черкас і на прощання гаряче потиснув батькові руку".
"З Черкас ми йшли шумним бором тридцять верст до Уварова. І коли ми ввійшли у великий білий будинок, Уваров, високий, стрункий, чорнявий закричав на батька:
– Ты чего здесь?
– Я муж Антонины Локотош.
Лице Уварова зразу стало привітним і він простягнув батькові руку…"
"Я попав у дійсний рай. Море книжок і цукерок. Діти Уварова були як квіти, безжурні й щасливі. У них був репетитор, розкішні кімнати й багато розваг. Вони грали на піаніно, в шахи і вчили мене танцювати. Але я був незграбний і зніяковілий. Я тільки читав і марив.
Ми ходили на полювання, каталися на ковзанах. І мені здавалося, що я сплю солодким і дивним сном. Що ось я вигляну з-під одіяла і почую голодний плач братів і лайку матері, що буде холодно вдягатися і в запорошені вікна гляне вороже сонце, і блакитні шибки заллються голодним світлом нового дня.
Батькові стало нудно жити в лісі, і знову знайомі труби нашого заводу задиміли наді мною".

Світ вузький, і, можливо, у ті хвилюючі для Сосюри дні він зустрічався з Левком Симиренком. Адже в ті роки дружиною Левка була Олена Уварова. А цей солодкий сон у Мошнах Володимир Сосюра переповів у своєму знаменитому біографічному романі «Третя рота».

 Тетяна Калиновська,
 Петро Жук

Матеріал опублікований у газеті "Сільські обрії"



13.02.2011         nk

Ще статті на тему



НОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.