Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
Поділитись
06-02-2011 21:46    культурний простір
У Лип’янці відкрився музей Івана Гончара. Відкриється і „друге дихання”?
4 лютого у  Лип’янці відзначали 100-річний ювілей свого видатного земляка, скульптора, колекціонера, етнографа, громадського діяча Івана Гончара. Центральною подією вшанувань стало відкриття  садиби-музею митця саме в батьківській хаті митця. Її  прийняла на баланс сільська рада і після ремонту тут розпочалося створення  експозиції.  На урочистості до Лип’янки приїхали прийомний син Івана Макаровича, художник Петро Гончар, його дружина – народна артистка України Ніна Матвієнко та делегація Національного центру народної культури (НЦНК) "Музей Івана Гончара". І саме з Лип’янки почався цьогорічний районний мистецький фестиваль, який присвячений ювілеєві Івана Гончара та 20-річчю Незалежності України.  А сцена сільського будинку культури об’єднала виконавців Лип’янки, Шполи і столичних митців.

Батьківське обійстя роду Гончарів зібрало до відкриття музею-садиби чималий гурт – гості з Києва, Шполи, самі лип’яни – сусіди та мешканці інших кутків. Статечні жіночки - місцеві „експерти” з селянського побуту першої половини ХХ століття діловито коментували побачене у світлицях: „А це справжній льон, а то скриня така – у матері точно така була...” Роздивлялися старі фото, шукали знайомих, а у дворі згадували, як тут все було колись: „Там ще криниця була, але зовсім засипалася”, хвалили всіх Гончаревих родичів, які ніколи не полишали садибу і рідне село без уваги. 

І надалі не залишатимуть, як запевнив Петро Гончар лип’ян, що зібралися у концертній залі будинку культури з нагоди урочистостей, адже садиба-музей має стати ще й історико-етнографічним музеєм Лип’янки. Він пообіцяв Лип’янці, яка дала натхнення видатному скульпторові, багатьох гостей зі столиці та інших країв, а лип’янам нових зустрічей із митцями і  нові культурні події.

Влада села та сільський голова Сергій Іщенко покладають надії на культурні надбання своєї громади як на одну з можливостей розвитку - "другого дихання" для села.  Незадовго до святкувань будинок культури отримав опалення, який дозволяє підтримувати „робочу” температуру у приміщеннях для занять самодіяльних митців і у глядацькій залі. Щоправда, на час урочистостей „робочою” на сцені вона була хіба для місцевих та шполянських артистів, киянам же доводилося  важче. „Температурну ж ситуацію” глядацької зали разом із глядачами ділили і представники районного керівництва.

Про наміри вшанувати інших видатних земляків Шполянщині і готовність заохочувати роботи зі створення меморіальних музеїв у інших селах Шполянщини говорили заступники голів райдержадміністрації Віктор Чайка та райради Олександр Павлов.

Для Лип’янки пошук можливостей для відкриття „другого дихання” надзвичайно важливий. Це видно одразу ж на в’їзді – дорогою до садиби Гончарів із десяток „пусток”, розвалені хати на деяких подвір’ях проростають чагарниками. Старенькі мешканці непокояться долею дільничної лікарні, яку, за чутками, збираються закрити. Роботи в селі – не густо. Село ще не газифіковане.  Тим не менше, в Лип’янському дитсадку 25 дітей, яким ще є шанс запропонувати альтернативу шляху на Черкаси, Київ чи у ще дальші світи.

Тільки кілька слів, якими перекидаємося з місцевими мешканцями, дають підстави думати, що село багате на відкриття, скажімо, для істориків. Один з його кутків має назву „Митниця” - свідчення порубіжного становища у давні часи. Лип’янка цікавить збирачів і дослідників пісенного фольклору, які з кожною експедицією віднаходять невідомі досі пісні. Ось і на концерті 4 лютого одна із знахідок прозвучала у спільному виконанні фольклорного гурту Музею Івана Гончара та місцевих жительок, від яких учасники гурту пісню цю записали влітку минулого року. 

 

 

Прямо з авто на сцену до співочого гурту вийшла й Народна артистка України Ніна Матвієнко. Вона повідомила, що має ідею музею і для свого села на Житомирщині і що це буде музей пісні. А надію на те, що він не стане меморіальним, дарує творчість таких співачок як  Руслана Лоцман, шлях якої на столичну сцену та до перемог у численних міжнародних конкурсах розпочався із Сигнаївки Шполянського району і яка під керівництвом Ніни Матвієнко 4 роки  вдосконалювала мистецтво народного співу. На завершення урочистостей Ніна Матвієнко, Руслана Лоцман та гурт Музею Івана Гончара розкішно і щедро обдарували всіх побажаннями Многих Літ. Усіх, крім обласного керівництва Черкащини. Тому, що на святі у Лип’янці нікого з керівництва області чомусь не було...

 

 На фото: Освячення музею. Ліворуч - Петро Гончар;
Батьківська хата Гончарів;
Народний хор Шполянського рйонного будинку культури;
Многії Літа всім учасникам урочистостей бажають Руслана Лоцман та Народна артистка України Ніна Матвієнко (поруч в центрі), фольклорний гурт НЦНК "Музей Івана Гончара".

На відео: пісня з Лип'янки у виконанні фольклорного гурту Музею Івана Гончара та місцевих жительок, від яких ця пісня була записана. На допомогу прямо з авто - Ніна Матвієнко06.02.2011         Оксана Колісник

Ще статті на темуНОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.