Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
новини, оголошення
25-10-2011 10:22
Світ співає українською

  
Це зовсім не перебільшення, коли мова йде про мистецьку діяльність видатного диригента, композитора, фольклориста Олександра Кошиця. Нову і майже, можна сказати, й зовсім незнайому  сторінку його творчості відкрив своїм слухачам камерний хор „Канон” під керуванням Євгена Валовенка

„Канон” – чи не єдиний на Черкащині  співочий колектив, в репертуарі якого постійно присутні твори Олександра Кошиця – літургійні піснеспіві, колядки, обробки українських народних пісень. Про наявність в доробку Кошиця обробок пісень інших народів співаки „Канону” дізналися з його спогадів, з матеріалів дослідників його творчості. Скажімо, ще у 1918 році в Україні була видана збірка франко-фламандських  та іспанських пісень в обробці Олександра Кошиця та з українськими текстами  Валерії О’Коннор-Вілінської, письменниці, драматурга та перекладача, родички Миколи Лисенка„Музичні гобелени” – таку назву дав збірці сам композитор. Вона, вочевидь, була логічним продовженням матеріалів для започаткованих Кошицем та його хорами так званих „стильових” або ж тематичних концертів, в ряду яких були „Веснянки”, „Колядки”. На той час – це був абсолютно новаторський підхід до концертного хорового виконавства, відмова від статичного хору на користь справжнього дійства, своєрідного хорового театру. 

На жаль, вже того ж 1918-го доля повела Олександра Кошиця в далекі краї і з Україною він попрощався назавжди. Там, у Європі, за океанами він не тільки вражав диригентською майстерністю, не тільки відкривав світові українську музичну культуру, а й із надзвичайною цікавістю знайомився з піснями тамтешніх народів. У  кожному з концертів українських хорів під керівництвом Кошиця обов’язково виконувалися народні пісні тої країни, де відбувався виступ. Це викликало справжній захват і слухацької аудиторії, якій без сумніву було приємно чути знайомі мелодії від чужинців, професіонали ж високо оцінювали майстерність Кошиця  аранжувальника.

У книзі спогадів Олександра Кошиця  «З піснею через світ», яка вийшла в Україні у 2008-му році, чимало згадок про такі виконання пісень народів світу у щоденникових записах та безлічі газетних рецензій на виступи його хорів під час закордонних гастролів.  А от партитури самих творів артистам „Канону” вдалося побачити лише кілька місяців тому. Виявилося, що протягом 1969-го -1972-го років в Україні вийшли 4 збірки, об’єднаних вже згаданою назвою „Музичні гобелени”. Автором передмови до першої збірки і цілком можливо, що й ініціатором самого видання,  був багаторічний керівник Державної (нині національної) капели бандуристів, Лауреат Шевченківської премії Олександр Міньківський, який чимало зробив для повернення в український культурний простір імен свого вчителя і також нашого земляка Кирила Стеценка та Олександра Кошиця, популяризацію їхньої творчості, взагалі української пісенності. Широко відомим і активно використовуваним є видання обробок українських народних пісень Олександра Кошиця в 11968 році з передмовою Олександра Міньківського.  Але пісні з „Музичних гобеленів” в Україні майже (вдалося знайти згадку лише продві події) не виконуються і широкому слухачеві, та й багатьом фахівцям, невідомі. Як і самі нотні збірки не отримали розповсюдження. Принаймні, в Черкаській обласній бібліотеці  імені Шевченка та в бібліотеках наших мистецьких навчальних закладів їх немає. То ж знайшлися вони в Києві,  аж у Національній бібліотеці України імені В.І.Вернадського.

„Канон” представив слухачам поки що тільки три твори з „Музичних гобеленів” . Усі переклади текстів цих пісень українською мовою зроблені самим Олександром Кошицем і це ще одна грань його професійної діяльності. 

У чітачів є моживість також заглянути на концерт, який відбувся у Черкаському художньому музеї  22 жовтня цього року:

Кубинська пісня "Глянь ти на мене"

 Японська пісня "Йосан"

Негритянська пісня "Там десь далеко". Соліст Юрій Загребельний

Та це далеко не всі відкриття, які здатна подарувати феноменально яскрава особистість нашого земляка, чий внесок у вітчизняну музичну культуру і, без перебільшення, світове музичне вионавство ще належить осягнути й оцінити.  Зараз «Канон» чекає на нові, зовсім небачені в Україні, нотні матеріали, з якими обов’язково знайомитиме своїх слухачів.

25.10.2011         Оксана Колісник

НОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.